Google je pod kritikou watchdogových organizácií. Nepáči sa im sledovanie polohy používateľov

Google je pod kritikou watchdogových organizácií. Nepáči sa im sledovanie polohy používateľov

3.12.2018 0 komentár(e)

Podľa watchdogových organizácii združených v The European Consumer Organisation (BEUC) Google využíva neférové praktiky na sledovanie polohy používateľov.

Súkromie sa stáva čoraz dôležitejšou otázkou súčasnosti. Technologický rozmach totiž umožňuje stále podrobnejšie sledovať ako polohu jednotlivcov tak aj ich správanie. Nikoho určite neprekvapí, že smartfóny sú na tento účel ako stvorené – máme ich stále pri sebe bez ohľadu či sme doma alebo niekde mimo.

The European Consumer Organisation (BEUC) sa nepáčia praktiky spoločnosti Google

Najnovšie niekoľko watchdogových organizácií zo 7 krajín (Holandsko, Poľsko, Švédsko, Slovinsko, Nórsko, Grécko a Česko) spojilo svoje sily a pustili sa do boja s technologickým gigantom Google, ktorý stojí za operačným systémom Android. Tvrdia, že pozastavenie sledovania polohy v nastaveniach účtu Google v skutočnosti nezamedzuje sledovaniu. Odôvodňujú to tým, že separátne nastavenia „Web and App Activity“, ktoré sú defaultne nastavené ako zapnuté odosielajú informácie o polohe používateľov. Tvrdia, že týmto Google využíva neférové metódy, ktoré nie sú súlade s GDRP.

„Tieto neférové praktiky nechávajú používateľov v nevedomosti o ich osobných dátach, hovorí BEUC a ďalej dopĺňa: Tieto praktiky sú v rozpore s General Data Protection Regulation (GDPR), pretože spoločnosť Google nemá platný právny základ na spracovanie príslušných údajov. Správa predovšetkým ukazuje, že súhlas používateľa poskytnutý za týchto okolností nie je slobodný…“

Hovorca spoločnosti Google reagoval na tieto obvinenia slovami:

„História polohy je defaultne nastavená ako vypnutá, a len vy (pozn. redakcie: používatelia) ich môžete hocikedy upravovať, zmazať alebo pozastaviť. Je len na vás či nám pomôžete vylepšovať služby ako napríklad predikcia dopravy podľa vašej dochádzky.“

 Zdroj: PhoneArena.com