Predaje smartfónov klesajú, ale aj napriek tomu alternatívni výrobcovia odkláňajúci sa od mainstreamu rastú

Predaje smartfónov klesajú, ale aj napriek tomu alternatívni výrobcovia odkláňajúci sa od mainstreamu rastú

21.04.2019 0 komentár(e)

Najnovší prieskum spoločnosti IHS Markit ukazuje výrazný pokles dodávok smartfónov, ktorý sa medzi kvartálna znížil v treťom štvrťroku o 3,3% na 354,8 miliónov predaných zariadení.

Smartfóny patria do životov väčšiny z nás. Dlhodobo sa tešia obľube hlavne medzi mladšími ročníkmi, ktoré sa medzi sebou predbiehajú, kto z nich má lepší telefón. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že predaje smartfónov neustále stúpajú, veď nie je už ničím zvláštnym keď používatelia ich obmieňajú na ročnej báze. Opak je však pravdou. Predaje smartfónov celosvetovo klesajú.

Najnovší prieskum spoločnosti IHS Markit ukazuje výrazný pokles dodávok smartfónov, ktorý sa medzi kvartálna  znížil v treťom štvrťroku o 3,3% na 354,8 miliónov predaných zariadení. Mimochodom, predaje smartfónov poklesli aj v predošlom štvrťroku o 2,2%.

Samsung stále dominuje, ale odskok sa stále zmenšuje

Najväčším predajcom smartfónom na svete je aj naďalej spoločnosť Samsung, ktorej sa podarilo predať takmer 71 miliónov smartfónov. Na prvý pohľad sa jedná o úctyhodné číslo, ale pri medzi ročnom porovnaní sa jedná o pokles predajov na úrovni 15%.

Druhú priečku najpredávanejších smartfónov okupuje spoločnosť Huawei s predajmi presahujúcimi 50 miliónov predaných smartfónov, ktorá relatívne nedávno predbehla spoločnosť Apple, ktorej sa podarilo predať niečo málo cez 46 miliónov smartfónov.

Darí sa aj ďalším výrobcom

Medzi ďalších výrobcov, ktorí napriek poklesu celosvetových predajov smartfónov rástli najvýraznejšie patria spoločnosti Xiaomi, Vivo a Oppo, ktorých predaje dokopy dosiahli 144,5 miliónov predaných zariadení čo sú takmer 2 pätiny celého trhu. Predaje týchto spoločností narastajú hlavne vďaka obrovským predajom na rozvojových trhoch ako je napríklad Inidia.

Zdroj: Techradar.com, úvodný obrázok: Pexels.com